Snowy Monday on the East Coast

Homemade mozz sticks?
one chef on IG I follow did a recipe for homemade pizza rolls that looked quite excellent.

I bet you could do the same with mozzy sticks
 
No unfortunately
I’ve been itching to try making them. Was hoping you had some tips for doing it. Afraid of the cheese oozing out. Although I think if I double-breaded them I could get it to work.
 
Well...getting 243 pounds of beef soon.
 
one chef on IG I follow did a recipe for homemade pizza rolls that looked quite excellent.

I bet you could do the same with mozzy sticks
half baked harvest?
 
  • Like
Reactions: ill
mmm super bowl food

i'm gonna make buffalo chicken dip in the crockpot again
 
Yeah they will get back to all their chores we covered for them. No school today due to the snow. Might see if my brother will take them on the sled behind his 4 wheeler at my parents' house. My SIL & husband live about 25 mins SE of us and only had a dusting of snow. My BIL & new wife live about the same north and only had 3 inches, yet he buried a truck and 4 wheeler into the plowed snow from the highway in his yard/drive.

Yeah chores than reward!

Just starting here and it's small flakes but coming down harder so we might get hit hard
 
Never heard of her either. Probably "famous" for TikTok
she was part of Rooster Teeth...but I haven't paid any attention to them in years.

Red vs Blue was fun though
 
Guy from around home. $2.35/lb plus processing fee...idk if that's good?
That’s a good rate, assuming you get good cuts. We pay about that for a half. Nothing like eating an Angus brisket or ribeye knowing you paid like $3-ish/lb. If it’s all ground beef and chuck roast, well, not as much.
 
  • Like
Reactions: Me
I saw that one, but those were wrapped in wonton wrappers. That ain’t a mozz stick.
but they are breaded and fried...

I guess with mozz sticks all you have to do is bread them and fry away...

although holy shit I want one of these.


1612197769734.png
 
That’s a good rate, assuming you get good cuts. We pay about that for a half. Nothing like eating an Angus brisket or ribeye knowing you paid like $3-ish/lb. If it’s all ground beef and chuck roast, well, not as much.
I need to call to tell them how I want it processed. Going to say no ground, as I already have plenty of that.
 
Back
Top